První vlastní televizní pořad o Bohumínu se vysílal vzduchem v roce 1993

Počátkem devadesátých let probíhalo na severní Moravě a ve Slezsku několik pokusů s lokálním televizním vysíláním. V Bohumíně se o to pokoušel nadšenec Jiří Spáčil. Jeho nápad na městské vysílání dostal konkrétní podobu v roce 1999, kdy se 10. srpna 1999 poprvé dostala do éteru znělka Televizního informačního kanálu Bohumín (TIK).

Vraťme se na začátek devadesátých let. Tehdy se Bohumínem šířil první pokusný signál městského televizního vysílání …

Ano. Pokusy s vysíláním jsem realizoval v letech 1993 a 1994. Šlo opravdu o pokusy formou krátkého vysílání, tehdy to ještě bylo možné, protože legislativa pro tuhle oblast teprve vznikala. Vytvořil jsem jednoduchý vysílač pro televizní pásmo na frekvenci 12. kanálu. Zkušebně jsem nainstaloval vysílací anténu na budovu Českých drah (OPJ - údržba vagonů) u Nové Vsi a na obytnou budovu na ul. Okružní 1087.

Co jsi tenkrát vysílal?

Vytvořil jsem hodinový pořad o Bohumínu a ten jsem vysílal z videorekordéru. Vysílací zařízení s výkonem 2W mi půjčil kolega z oboru. Chtěl jsem vyzkoušet, zda to bude fungovat. Fungovalo. Pak přišla zpřísněná legislativa a za licence se požadovaly vysoké částky. Myšlenka uvést do života městské televizní vysílání musela dalších několik let počkat.

Už počátkem devadesátých let jsi uvažoval o vybudování rozvodů kabelové televize ve městě. Od té doby uběhlo ještě pár roků, než se našla seriózní firma a síť vystavěla. Už tenkrát jsi navrhoval, aby jeden z kanálů, které divákům tahle forma příjmu televize nabídne, byl městský informační kanál …

Když nelze vysílat vzduchem, půjde to po kabelu, říkal jsem si. Myšlenka uzrála v roce 1997, kdy jsem pro město Bohumín natáčel po celý rok videokroniku událostí. Vyzkoušeli jsme si, že pohyblivý obrázek je něco jiného než fotka a má řadu benefitů. Projekt se zalíbil natolik, až zkraje roku 1999 rada města rozhodla o zřízení městského informačního kanálu, který by s podporou města vysílal v síti tehdy vznikající kabelové televize. Do výběrového řízení se přihlásilo několik zájemců. Radní vybrali mou koncepci a rozjeli jsme přípravy.

Televize začala vysílat 10. srpna 1999 v půl deváté ráno. Přípravy na vysílání probíhaly už od května.

Za pouhé tři měsíce jsem vybudoval technické zázemí studia, vybavil ho zařízením, s kabelovkou jsme vytvořili potřebný technický uzel s propojením jejich sítě a studia. Přidal se ke mně syn Marek a má bývalá žena, a poté v různých podobách a různým rozsahem spolupracovníci Katherini Davasová, Libor Glac, Zdeněk Veselý, Roman Funk, František Krejzek a postupně řada dalších, třeba Petr Hrčka, Iva Molnárová nebo Marta Löffelmannová.

TIK Bohumín vysílal výhradně po kabelu do března 2011, kdy se poprvé jeho pořady objevily ve vysílání stanice LTV Plus v celém kraji takzvaně „ve vzduchu“, v terestrické síti a formátu DVB-T. Ještě větší dosah má od roku 2019, kdy LTV Plus vysílá v DVB-T2. Město Bohumín má v jeho vysílání pravidelný prostor.

Je to už 10 let, co si mohou diváci u sebe doma naladit pořady z Bohumína na klasickou anténu a v posledních dvou letech, díky moderním technologiím opravdu snadno a jednoduše. Po dvaceti, respektive třiceti letech, se naplnil můj sen z devadesátek.

fotogalerie

© 1999 - 2022, Spáčil - TV - Marko, veškerá práva vyhrazena.

studio
lidé v redakci
kontakty
virtuálně
TV Marko

kontaktujte nás

Televizní informační kanál Bohumín
náměstí T. G. Masaryka 226, 735 81 Bohumín
tel. 553 810 105 a 553 810 106
SMS zprávy: 777 810 305
e-mail tik@mubo.cz